Antická topografie

warning: Creating default object from empty value in /home/spqrcz/public_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Mapa římského impéria za císaře Augusta v Zoomify

Váš hlas: Žádná Průměr: 5 (1 vote)

Kórycká jeskyně - vstup do podsvětí

Cestou z Delf k řeckému Parnasu narazíte na slavnou Kóryckou jeskyni. Nachází se asi o 700 výškových metrů nad svatyní a dostanete se k ní po staré (nicméně nově turisticky označené) antické pěšině. Kórycká jeskyně údajně patří nejkrásnějším jeskyním středomoří. Zachováno v ní zůstalo mnoho starověkých artefaktů a nápisů, byla místem kultu už v mykénské době. Pozornost jí ve své Cestě po Řecku věnuje i Pausániás.

Váš hlas: Žádná Průměr: 3.7 (3 votes)

Petra tou Romiou (Řekova skála)

Zátoka Petra tou Romiou na Kypru je podle pověsti místem, kde bohyně Afrodita po svém narození poprvé vystoupila na zemský břeh. Podle řeckého básníka Hésioda se Afrodíte Urania narodila takto: Bůh nebe Úranos špatně zacházel se svými dětmi, které měl s bohyní Země (Gáiou). Zhrzená matka proto vyzvala syny, aby otcovo chování pomstili. Vykonání pomsty se ujal Gáiin nejmladší syn Kronos. Ze zálohy otce přepadl a ocelovým srpem mu odsekl úd. O tom, co se dělo dál, už sám Hésiodos (Theogonia, 189-197):

Váš hlas: Žádná Průměr: 5 (2 votes)

Delfy - topografie

Kde leží nejslavnější starověká věštírna? V samotném středu světa. Podle jedné z četných pověstí, vážících se k tomuto místu, vypustil Zeus, když hledal střed světa, dva stejně rychlé orly z opačných břehů Okeánu a místo, kde se setkali – hledaný střed Země – bylo právě v Delfách.

Aby nezapomněl, označil jej kamenem pojmenovaným omfalos - pupek. Tento kámen měl být kamenem, který kdysi podstrčila Rhena svému krutému manželovi Kronovi místo malého Dia. Svého nejmladšího syna tak zachránila a umožnila mu, aby později osvobodil své sourozence a svrhnoul z trůnu Krona. Delfané ve starověku tento kámen našli, umístili ho do středu Apollónova chrámu a obalovali ho vlnou a pomazávali vzácnými oleji jako malé dítě. Stal se též jednou z rekvizit Pýthiina věštění.

Váš hlas: Žádná Průměr: 5 (3 votes)

Římské provincie a velká města


IMPERIVM ROMANVM v roce 117 n. l., za vlády císaře Traiana

Váš hlas: Žádná Průměr: 4.6 (5 votes)
Syndikovat obsah