Press "Enter" to skip to content

Titus Pullo a Lucius Vorenus v galské válce

Kdo by neznal Tita Pulla a Lucia Vorena z televizního seriálu Řím. Režiséři seriálu si nevybrali Tita Pulla a Lucia Vorena jen tak náhodou. Gaius Iulius Caesar se o těchto dvou statečných vojácích jmenovitě zmínil ve svých zápiscích o Válce galské. Režiséři se nechali unést fantazií a udělali z těchto dvou hrdinů ústřední postavy seriálu.

Ve skutečnosti se pro Caesara Pullo a Vorenus stali symbolem římské statečnosti. Titus Pullo a Lucius Vorenus byli dva vojenští setníci v Ciceronově legii. Ciceronova legie čelila kolem roku 54 př. n. l.  mnohonásobné galské přesile, která o několik dnů dříve zničila na severu Gálie jinou římskou legii.

Ciceronova legie byla v kleštích sevřena v zimním táboře a přes všechny snahy se jí stále nedařilo předat Caesarovi zprávu o obklíčení. V tomto boji se proslavili dva zmínění setníci. Ti dva se již několik let mezi sebou hádali, kdo z nich je lepší. Když se v ten čas prudce bojovalo na náspu, zvolal Titus Pullo: „Co je to za rozpaky, Vorene! Či jakou ještě čekáš příležitost osvědčit svou statečnost?! Dnešní den rozhodne o našich sporech.“ Po těchto slovech vyrazil z opevnění a vrhnul se do nejhustší nepřátelské vřavy. Ani Vorenus neztrácel čas, aby ho snad nikdo neobvinil ze zbabělosti, a šel hned za Pullonem. Pullo mezitím hodil do nepřátelského davu oštěp a zabil prvního muže, který mu šel vstříc. Svého padlého druha galští bojovníci obklopili a vrhli na Pulla oštěpy. Jeden z oštěpů mu prorazil štít a uvízl v řemeni závěsníku meče. Tento náraz posunul pochvu meče dozadu a zdržel Pullonovu pravici v pokusech vytrhnout meč z pochvy. Už se ocital v obklíčení nepřátel, když tu se náhle objevil jeho sok a soupeř Vorenus a v nouzi mu pomohl. Galští bojovníci se v domnění, že je Pullo již mrtev, obrátili proti Vorenovi. Ten mečem bojoval zblízka, usmrtil jednoho nepřítele a ostatní tím zatlačil o něco nazpět. Bojoval natolik horlivě, že sklouznul nohou do dolíku a upadl. Nyní se zase on objevil v obklíčení a na pomoc mu přicházel Pullo. Společně pobili mnoho nepřátel a pak se vrátili s velkou slávou do tábora.

Jak trefně napsal Gaius Iulius Caesar:

Tak si osud při všem soupeření a závodění zahrál s oběma, že soupeř byl soupeři ku pomoci a k záchraně a že se nedalo rozhodnout, kdo před kým by svou statečností zasluhoval přednost.

Jak užitečný byl tento příspěvek?

Kliknutím na hvězdičku ohodnotíte!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Zatím žádné hlasy! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Komentáře jsou zakázané