Press "Enter" to skip to content

Caesarovy preventivní údery

V těchto dnech se opět vracím k Iuliu Caesarovi a k jeho zápiskům o válce galské. Nejen že vynikal jako výborný stratég, ale také i jako spisovatel. Své zážitky a zkušenosti popisuje natolik živě, že i po dvou tisících letech vás v táhnou do děje.

Caesar se ocitl v Gálii ve chvíli, kdy se galské kmeny začaly různě přeskupovat v rámci získávání nových úrodných polích. Tyto kmeny tlačily na jiné galské kmeny spřátelené s římským národem. Caesar musel na stěhování kmenů reagovat, pokud Řím nechtěl, aby se v budoucnu Galové nezačali hrnout i do Itálie.

Na svůj účet si připsal mnoho vítězných bitev. Byl však znepokojen, že se do galských bojů zapojují i germánské či britské kmeny, které jako žoldáci přicházely na pomoc Galům a zůstávaly na galském území. Nezbývalo nic jiného než přistoupit k preventivním úderům. Caesar nechal postavit přes řeku Rýn most a přešel s legiemi do Germánie. Soupeře překvapil, takže se mu několikrát podařilo silnější germánskou armádu porazit. Germáni bez okolku poslali k Caesarovi žádost o mír i s rukojmími. Podobně se Caesar choval i v Británii, kde se při strastiplném vyloďování setkal s místními kmeny a taktéž je porazil.

Caesar si preventivními údery zajistil respekt kmenů, které již pak nebyly tolik ochotné pronikat na galské území ovládané Římany.

I v dnešní době se preventivní údery využívají a jsou často veřejným míněním odsuzovány. Veřejnému mínění ovšem uniká, že díky preventivním úderům se prodlužuje mír v regionech, ve kterých by mohl při neřešení situace vypuknout o mnohem nebezpečnější konflikt.

Preventivní úder by neměl směřovat ke svrhnutí vlády, ale spíše tuto vládu silou přesvědčit, aby opustila od své agresivní politiky a donutit ji ke spolupráci.

Jak užitečný byl tento příspěvek?

Kliknutím na hvězdičku ohodnotíte!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Zatím žádné hlasy! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Komentáře jsou zakázané