Press "Enter" to skip to content

Pasivní většina

Jsou dva druhy osobností. První osobnost je samostatná a nenechá se manipulovat. Druhá je pasivní. První osobnost může být dobrá i špatná. Druhá osobnost, protože je pasivní, se kloní jednou na dobrou a pak na špatnou stranu, protože sama není ani dobrá ani špatná. Samostatných osobností není mnoho. Pasivních je o mnohem více, je to většina.

Je fascinující a zároveň strašné sledovat, jak se pasivní většina kloní jednou k dobru a jindy zas ke zlu. Existuje jen hrstka dobrých a špatných, kteří manipulují s většinou.

Pasivní lidé jsou schopni pracovat stejným způsobem jak pro demokratickou vládu, tak i pro diktaturu. Vezměme si například některé státní úřady nebo organizace za protektorátního českého státu. Pracovali stejným způsobem, jako za první republiky. Svou prací nepřímo podporovali chod protektorátního státu. Český policista, který v první republice řídil dopravu, za protektorátu hlídal vchod do pankrácké věznice, kde nacisté popravovali české občany.

Špatná menšina by nikdy neuskutečnila své záměry, kdyby se pasivní a neutrální většina nestala jejich nástrojem. Odpovědnost je tedy na většině, protože ta dává sílu k uskutečňování záměrů a přání.

Jak užitečný byl tento příspěvek?

Kliknutím na hvězdičku ohodnotíte!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Zatím žádné hlasy! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Komentáře jsou zakázané