Press "Enter" to skip to content

Bez soupeřů není vítězství

Co v nás je, poznáme až tehdy, když jsme zmítáni bouří. Příznivé události se týkají i osob se všední povahou, ale překonat pohromy a hrůzy postihující lidi je výsadou velkého člověka. Kdo je stále šťastný a prochází životem bez problémů, nepozná druhou stranu skutečnosti. Je velký člověk? Jak to může poznat, když mu štěstěna nedá příležitost? Přirovnal bych to závodníkovi, který je na stadionu sám. Sice má věnec, ale nemá vítězství. Totéž můžeme říci o dobrém člověku, jestliže se nedostal do situace, ve které by změřil své síly. Seneka mladší popisuje takového člověka takto: „Považuji tě za ubožáka, protože jsi nikdy nebyl ubohý.“ Projít životem bez protivníka, znamená nevědět, co jsi mohl dokázat.

Vojáci se chlubí zraněními a radostně ukazují svou krev. I když ti, kteří se vrací z bitvy nezraněni, vykonali totéž, víc je obdivován ten, kdo se vrátil zraněn. Odkud poznáme, jak si odolný vůči špatné pověsti, ztrátě dobrého jména a nenávisti spoluobčanů, jestliže až do stáří slyšíš pochvalný potlesk, jestliže tě provází nezničitelná a z náklonnosti srdcí prýštící přízeň? Odkud mám vědět, že umíš utěšit sebe, když utěšuješ druhé?

Hledejme příležitost, jak najít rovnováhu. Nevyhýbejme se příležitostem, které teprve nám i ostatním odhalí, co jsme za lidi. Domnívá se snad někdo, že se vyhne pohromě? I na toho, kdo byl dlouho šťastný, jednou dojde. O kom si myslíte, že má napořád pokoj, má jen odklad.

Jak užitečný byl tento příspěvek?

Kliknutím na hvězdičku ohodnotíte!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasů: 1

Zatím žádné hlasy! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Komentáře jsou zakázané