Press "Enter" to skip to content

Pět lidských pokolení

Kdyby se nějaká lidská vlastnost dala označit za tu úplně nejtypičtější, byla by to zvědavost. Od doby, kdy se člověk poprvé podíval na hvězdné nebe a začal přemýšlet o tom, co jsou hvězdy, co je oheň a proč vlastně existuje země, začal si vytvářet mytologii, která zahrnovala nejen bohy, ale i dějiny lidského rodu. Své „dějepisné“ mýty měli i staří Řekové. Například podle básníka Hésioda (žil na přelomu 8. a 7. stol. př. n. l.) by se dějiny lidstva daly rozdělit do pěti „kovových“ období. 

První lidské pokolení, zlaté, podle Hésioda žilo už v době, kdy na Zemi panoval mocný Kronos. Zatímco na bohy byl Kronos velmi přísný, lidé za jeho vlády prožívali svůj zlatý věk. Žili stejně jako bozi: neznali žádné starosti, nemoci, nestárli, nemuseli pracovat, protože země jim sama vydávala své plody. Jediné, v čem se lišili od bohů, byla smrtelnost.

Když tito lidé vymřeli, nahradilo je další pokolení, stříbrné. Šlo o bytosti dlouhověké, ale zpupné a pyšné. Proto je Zeus vyhladil a místo nich stvořil lidi bronzové. V bronzovém věku se rodili lidé bojovní a zlí. Měli bronzové zbraně, nástroje a dokonce i domy. Ve válkách, které tak rádi vedli, se nakonec sami navzájem pobili.

V pořadí čtvrtý lidský věk byl opět bronzový, ale lepší než předchozí. V této době žili héroové (hrdinové), potomci bohů a smrtelných lidí. Někteří z nich statečně padli v bitvách před Thébami či Trójou, ostatní bydlí na Ostrovech blažených a jejich králem je Kronos, kterého Zeus po odpykání trestu propustil z Tartaru.

Poslední lidský věk, do něhož patříme i my, je železný. Železné pokolení se neustále lopotí, aby se uživilo, trpí nemocemi a stářím. Stále se trápí, ať už starostí o své blízké nebo kvůli nejrůznějším tělesným bolestem. Jen sem tam jim bohové „ke zlému přimísí dobré.“ Nic však netrvá věčně a tak básník Hésiodos předpověděl konec i tomuto pokolení. Bohové ho podle něj potrestají tím nejkrutějším možným způsobem: vznesou se na Olymp a železné lidi nechají samotné, napospas zlu a bezcitnému Osudu…

Nenaplnilo se už Hésiodovo proroctví?

—————————————————————————————

Literatura

Hésiodos: Zpěvy železného věku. Svoboda, Praha 1990.

Jak užitečný byl tento příspěvek?

Kliknutím na hvězdičku ohodnotíte!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Zatím žádné hlasy! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Komentáře jsou zakázané