Press "Enter" to skip to content

Eleutherai (Ελευθέραι)

Eleutherai (novořecky Elefthere, anglicky Eleutherae) bylo město a pevnost v severní části Attiky na hranici s Boiótií. Zbytky městského opevnění, které leží na 468 metrů vysokém pahorku, patří k těm vůbec nejzachovalejším v Řecku. Hradby pocházející ze 4. stol. př. n. l. jsou na některých místech skoro tři metry široké a několik metrů vysoké. Výborně se zachovalo šest strážních věží.
Cestovatel Pausaniás (2. stol. n. l.) se o Eleleutherách zmiňuje jen krátce (I, 38). Říká, že město dříve leželo v Boiótii, ale jeho obyvatelé toužili po athénském občanství a tak svou vlast připojili k Attice. Podle pověsti přispěli Eleutherší občané k zavedení Dionýsií (svátku Dionýsa) v Athénách. Do Athén totiž přinesli prastarou Dionýsovu sochu, kterou však pyšní Athéňané odmítli přijmout. Dionýsos je za to potrestal epidemií moru. Aby si boha usmířili, začali pořádat Dionýsie s falickými a žertovnými průvody, které oslavovaly Dionýsa jako dárce plodnosti, úrody, vína a veselí. Sochu z Eleutherai potom sami s velkou slávou přenesli do Athén.
Eleutheros, bájný zakladatel města, byl podle řecké mytologie synem Apollóna a nymfy Aithusy. Nedaleko Eleutherai se měli narodit také bratři Amfion a Zethos, mytičtí stavitelé thébských hradeb. Amfiona prý učil hrát na lyru samotný bůh Hermes a tak si tento mladý muž nezadal ve svém hudebním umění ani se slavným Orfeem. Podle starověkých představ stavěl thébské hradby tak, že hrál na lyru a kameny samy zapadaly do svých pozic. Mezi nemytologické zdejší rodáky patřili sochaři Myrón (asi 490-430 př. n. l., vytvořil známou sochu Diskobola) a Lykios.

Jak užitečný byl tento příspěvek?

Kliknutím na hvězdičku ohodnotíte!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Zatím žádné hlasy! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Komentáře jsou zakázané