Press "Enter" to skip to content

Orchomenos (Oρχομενός)

Orchomenos je starobylé řecké město v severní části Boiótie, u západního břehu někdejšího Kópajského jezera, které bylo už ve starověku vysušeno. Místo bylo osídleno od mladší doby kamenné, ale největšího rozkvětu dosáhlo za vlády tzv. Minyjců. Minyjci, původem z Thesálie, prosluli výrobou keramiky a také budováním pevností. V Orchomenu se po nich zachovala kupolovitá hrobka ze 14. století př. n. l., kterou objevil slavný německý archeolog Heinrich Schliemann. Ve druhém století našeho letopočtu, když Orchomenos navštívil cestovatel Pausaniás ještě byla tato hrobka přístupná a dokonce měla i střechu. Na Pausania udělala velký dojem. Zapsal si, že „je pravý div v Řecku, ba nezůstává v pozadí ani za stavbami v cizině.“ (Paus. Cest. IX, 38)
Podle Homéra se Orchomenští zúčastnili i obléhání Tróje (Hom. Il. II, 511) a jejich město by podle něj v bohatství mohlo soupeřit i s egyptskými Thébamy (Hom. Il. IX, 381). Stejně tak Pausaniás píše: „Za horou Lafystiem se rozprostírá Orchomenos, který si v slavné minulosti nezadá s žádným jiným řeckým městem.“ V zápětí ale dodává: „Kdysi dosáhl vrcholu vzácného rozkvětu, ale úpadek nebyl dalek pádu Mykén anebo Délu.“ (Paus. Cest. IX, 34)

Podle pověsti byly v Orchomenu pohřbeny také ostatky básníka Hésioda. Více už Pausaniás: „Kdysi zachvátil zhoubný mor lidi i zvířata. I odešlou k bohu [do Delf] posli tázat se na radu. Na jejich otázku jim Pýthie řekla, aby dopravili na orchomenské území Hésiodovy kosti z naupaktijské krajiny (…) Tu se podruhé vyptávali, kde je naleznou (…) a Pýthie odpověděla, že jim je ukáže havran. Tak tedy vystoupili v oné zemi a nedaleko cesty spatřili ptáka na balvanu. V dutinách skály potom našli Hésiodovy ostatky [a náhrobek].“ (Paus. Cest. IX, 38)

Orchomenos po několik staletí soupeřil s blízkými Thébami a byl v bojích s nimi několikrát zničen. Možná i proto se toho z minulosti slavného a mocného města příliš nezachovalo. Části antických staveb byly navíc v 9. stol. n. l. použity na stavbu místního kostela.

Jak užitečný byl tento příspěvek?

Kliknutím na hvězdičku ohodnotíte!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Zatím žádné hlasy! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Komentáře jsou zakázané