Press "Enter" to skip to content

Kerameikos

Kerameikos byl hlavním hřbitovem starověkých Athén. Dnes je poklidným málo navštěvovaným místem, které poskytuje dostatek klidu k přemítání nejen o starověku, ale i o obecných otázkách života a smrti. Vnímajícímu člověku nedá příliš práce, aby si zde představil Perikla, pronášejícího svou slavnou řeč nad mrtvými a povzbuzujícího občany ke společnému boji s nepřítelem.

Za vidění určitě stojí asi stometrový úsek tzv. Ulice Hrobů. Její výstavba začala už ve 4. stol. př. n. l. Po obou jejích stranách stojí hroby zámožných Řeků. Například hrob Dionýsia z Kollytosu kryla sloupová stéla, která nesla mohutného býka z pentelického mramoru. Jiné, jednodušší stély jsou mnohem dojemnější. Obzvláště zajímavé je vyobrazení celé rodiny, včetně věrného psa, která se loučí se zemřelou dívkou.

Vaší pozornosti by neměla uniknout ani dvojitá linie dlouhých či dvojitých hradeb, které kdysi obklopovaly celé město a táhly se až do přes deset kilometrů vzdáleného přístavu Pireus. Jejich významnou část na rychlo zbudovali na Themistokleovu radu athénští muži, ženy a děti na začátku 5. stol. př. n. l. Na stavbu zdí používali i starší, nějak poničené umělecké předměty. Paradoxně se nám takto zachovalo několik nádherných starobylých soch, které dnes můžete obdivovat v přilehlém muzeu.

Jak užitečný byl tento příspěvek?

Kliknutím na hvězdičku ohodnotíte!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Zatím žádné hlasy! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Komentáře jsou zakázané