Press "Enter" to skip to content

Válka žab a myší (Batrachomyomachia)

Úžasná parodie Iliady přičítaná ve starověku rovněž Homérovi. Vznikla ovšem pravděpodobně až v 5. stol. př. n. l v Athénách.

Děj: Myšák Drobtolov pije vodu z tůně – připluje k němu žabí král Nadmuchřtán, syn Bahnomila a Vodoslavy, a zve ho k návštěvě svého sídla. Myšák mu vleze na záda a plují. Jakmile se myšák octne na vodě, strachy vzývá bohy a chce zase na břeh. Před dvojicí se znenadání ukáže vodní had -> žabák se potopí a nechá myšáka utopit. Jeho poslední slova:

„Nebyl bys, ošemetníku, mne překonal na suché zemi,
v běhu, v křížku, ni v pěstním zápase, užils jen šalby,
abys mne do vody shodil. Však mstící oko má božstvo.“

zaslechne myšák Miskoliz -> zanese zprávu k ostatním -> myši se zlobí.

Nejvíce rozhořčen je myší král Hryzochleb, otec Drobtolova. Říká, že ztratil posledního syna (prvního mu snědla kočka, když odvážně zápasil s vepřovým bůčkem, druhého zahubila past). Myši se proto rozhodnou jít proti žábám do války. Chystají zbroj: holeně mají z lusků a místo helmy rozpůlený ořech.

Také žáby se připravují k válce: místo kopí mají ostrá stébla, helmy si udělali z ulit; a čekají na příchod myší.

Zeus vidí dvě armády připravené k boji a ptá se bohů, kdo na čí bude straně. Athéna si stěžuje, že myši jí rozežrali roucho v chámu a že teď kvůli tomu upadla do dluhů. Nechce se přidat ani na stranu žab, protože z jejich kvákání jí bolí hlava. Radí proto bohům, aby se raději tohoto zápasu stranili, nechtějí-li zase přijít k úrazu. Bozi souhlasí.

Komáři troubí k boji -> následuje výborná parodie hrdinských bojů před Trójou: „Miskoliz vyrazil vpřed, jsa rozlícen v srdci.“, „Potom na Loužechvala zas Hrnkolez namířil oštěp, proklál mu hruď a tomu hned temno zastřelo oči.“ Vyhrávají myši, ale Diovi se zželí žab a proto jim na pomoc raky, kteří zaženou myši na ústup.

Zapadá slunce a jednodenní žabomyší válka končí…

Jak užitečný byl tento příspěvek?

Kliknutím na hvězdičku ohodnotíte!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Zatím žádné hlasy! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Komentáře jsou zakázané