Press "Enter" to skip to content

Sulla

Pocházel z patricijské rodiny, ale jeho otec byl vyloučen ze stavu senátorského, když se zjístilo, že má více stříbra než se mohlo vlastnit.
Sulla byl lidový člověk. Nejvíce miloval komedianty, se kterými trávil mnoho času. Samozřejmě, že mu to mnozí vyčítali pro jeho postavení, ale v dokonalosti je vždycky část nedokonalosti a to právě činí dokonalost dokonalou
Byl velkým milovníkem nejen žen, ale také i mužů. Měl vztah s bohatou ženou, která měla lehké mravy a když zemřela z lásky k němu mu přenechala celý svůj majetek.
Jako člověk prý byl nevypočitatelný, malé provinění trestal tvrdě a velká lehce.
Ve srovnání se starými římskými vojevůdci se musel Sulla (a vlastně všichni v jeho době) podřizovat přání vojsku. Tak když armáda plenila Athény či jiná řecká města, musel jim v tom nechat volmou ruku, aby je vůbec udržel. Tak měli Řekové právo vzpomínat na Aemilia, když vedl válku s Makedonci a jejími řeckými spojenci, a přitom nezničil ani jediné město. Brzy ve své politické karieře našel protivníka a to Maria, který mu velel v Africe, když Řím vedl válku proti Iugurthovi. Závist a nepřátelství ještě více zesílilo, když zajal Iugurthu Sulla a nikoli Marius. Od té doby se stal jeden pro druhého rivalem.
Sulla byl pak poslán do Malé Asie, aby tam bojoval s Mithridatem, který získával pod svůj vliv celé oblasti. Ačkoli byl Mithridates poražen, radost z tohoto vítězství netrvala dlouho. V Itálii ho čekala občanská válka s Mariem, která vzala římským občanům více životů než všechny války s římskými nepřáteli.
O tom zas příště….

Jak užitečný byl tento příspěvek?

Kliknutím na hvězdičku ohodnotíte!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Zatím žádné hlasy! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Komentáře jsou zakázané