Press "Enter" to skip to content

Pittakos z Mytilény (asi 645-570 př. n. l.)

Pittakos, syn Hyrradiův, byl v roce 589 byl zvolen obcí nejvyšším představitelem Mytilény (na ostrově Lesbu) a vybaven mocí uvést stát do pořádku. Protože jeho post velice připomínal samovládcovství, od mnoha svých dřívějších přátel začal sklízet poměrně ostrou kritiku. Například slavný básník Alkaios na Pittaka psal tak neurvale posměšné verše, až ho kdosi zatkl a vsadil do vězení. Pittakos ale básníka propustil se slovy: „Odpouštěj hned, abys později nelitoval.“

V Mytiléně Pittakos vládl deset let. V desátém roce své vlády se vzdal moci ve prospěch demokratů. Podle Diogena Laertia byl vládcem velice oblíbeným, a to nejen pro svou spravedlnost; ale i pro akt přerozdělení půdy, zřejmě podle hesla „Mít stejně, je víc, nežli mít víc.“

Sám prý byl také velmi skromný. Když mu kdosi nabízel peníze, odmítl je se slovy, že má dvakrát více než chtěl; neboť mu po smrti mladšího bratra připadl jeho dědický podíl.

Když se ho někdo ptal, jaká vláda je nejlepší, řekl že „z popsaného dřeva“ a myslel tím vládu podle zákonů. Říkal také, že rozumní lidé mají, dříve než se jim přihodí neštěstí, pomýšlet na to, aby se jim nepřihodilo; a stateční pak, mají se s ním vypořádat, když se jim přihodí.

Říkalo se také, že vedl bohatou korespondenci s králem Kroisem, zabýval se psaním epické poezie a pro občany složil v lidové mluvě dílo o zákonech. Na jeho náhrobku stálo:

„Země jej zrodivší, tento posvátní Lesbos, svými
slzami oplakává Pittaka milého smrt.“

 Mezi jeho výroky patří například:

„Nic není nemožné.“

„Rozkoše jsou pomíjející, čest nesmrtelná.“

„K přátelům se chovej stejně v jejich štěstí i neštěstí.“

„Sliby plň, tajností nevyzrazuj.“

„Haň tak, jako by ses měl stát přítelem.“

„Všechno dělej s rozvahou.“

„Ve štěstí buď umírněný, v neštěstí rozumný.“ a

„Užívej starých zákonů, ale čerstvých pokrmů.“

Jak užitečný byl tento příspěvek?

Kliknutím na hvězdičku ohodnotíte!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Zatím žádné hlasy! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Komentáře jsou zakázané