Press "Enter" to skip to content

Matka bohů v druhé punské válce

Matka bohů, nazvaná Kybelé, která byla uctívaná v Malé Asii, se dostala do Říma během druhé punské války. Kněží této bohyně se nazývali galli, kteří byli kleštěnci a byli označování ženským názvem gallae. Kult se projevoval silnou extázi, kdy během obřadů mnoho mužů bylo zasaženo šílenstvím a mnozí z těch, kteří se přišli jen podívat, odhodili šaty, vstoupili velkým křikem doprostřed a pozdvihli meč. Pak se v extázi vyklestili, běželi městem a v rukou nesli své uřízlé přirození. Z domu, do kterého odhodili své přirození, dostali dívčí šat a ženské ozdoby. 

Tato bohyně sehrála velkou roli během druhé punské války, kdy Hannibal pustošil velice nemilosrdně Itálii. Řecký historik Appianios tento příběh popisuje ve své historii : 

„V Římě se na nebi odehrála děsivá znamení a decemvirové, kteří mají v takovém případě zkoumat Sibylliny věštby, prohlásili, že v Pesinúntu, fryžském městě, kde Frygové uctívají Matku bohů, spadne v těchto dnech z nebe nějaký předmět a ten že se musí přivézt do Říma. Za krátkou dobu přišla zpráva, že tam spadla dřevěná soška a byla dopravena do Říma. I nyní slaví Římané k poctě Matky bohů den, kdy sem byla přivezena. Vypráví se, že loď, která sošku přivážela, uvízla v bahně řeky Tiberu a nemohla být žádným způsobem uvedena do pohybu. Věštci pak prohlásili, že opět popluje pouze v případě, když ji vyprostí žena neposkvrněná stykem s cizími muži. Tehdy Claudie Quinta, obviněná z cizoložství, které jí ještě sice nebylo prokázáno, ale bylo považováno za velmi pravděpodobné vzhledem k jejímu výstřednímu životu, ujistila bohyni obšírně o své nevině, připoutala si loď k pasu a bohyně ji následovala. Claudie tak změnila svoji nejhorší pověst v nejlepší.“
 

Po této události se tíživá situace Římanů začínala pomalu obracet v jejich prospěch a donutili Hannibala opustit Itálii. 

Jak užitečný byl tento příspěvek?

Kliknutím na hvězdičku ohodnotíte!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Zatím žádné hlasy! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Komentáře jsou zakázané