Press "Enter" to skip to content

Filopoimen (253 př.n.l. 183 př.n.l.) – poslední skutečný Řek

Bylo to v době, kdy z jedné strany tlačil na Řeky Makedonec a z druhé strany zas Sparťan. V té době se objevil Achajec jménem Filopoimen. Kterýsi Říman, chtěje ho chválit, nazval ho posledním Řekem, jako by už Řecko po něm nezrodilo žádného velkého muže sebe důstejného. Pocházel z vážené řecké rodiny z Mantinei, ale museli uprchnout do Megalopole. Už od mládí bylo zjevné, že z něho nebude diplomat, ale velký válečník. Už jako mladík porázil se svou jednotkou Spartany a vyhnal několik tyranů. Boióťané obléhali Megera, a doufali, že se jich brzy zmocní; náhle se však mezi němi rozšířila pověst, jež ovšem nebyla pravdivá, že Filopoimén přichází obleženým na pomoc a že už je blízko; i zanechali tam žebříky, které již přiložili na hradby, a střemhlav prchali.
Ještě bych udal jeden příběh, který svědčí o velkých kvalitách tohoto muže. Když spartský tyran Nabis pronikl do města Messénu, tehdy náhodou žil Filopoimén jako soukromná osoba. Tehdy se s malou skupinkou rozhodl táhnout Messenům na pomoc a když Nabis slyšel, že již je Filopoimén nablízku, vyklidil skoro již dobyté město.
Byl svědkem toho jak Římané osvobodili Řecko od Makedonců a také toho jak Římané táhnou proti Antiochovi.
Filopoimén si uvědomoval, že Řecko díky Římanům ztratí své postavení a proto nelibě nesl jak si někteří Řekové snaží naklonit Římany. Nikdy ovšem nepozdvihl zbraně proti Římanům.
Nakonec zemřel žalostným způsobem ve vězení na otrávený kalich, který mu podal Deinokratův sluha. Deinokrates, který byl Messeňan způsobil odpodnutí od Achaiů a zcela náhodou mu Filopoimén padl při pronásledování do rukou. Můž který čelil velkým falangám, padl do rukou hrstce mužů … osud, který by Filopoiména ani ve snu nenapadl.

Jak užitečný byl tento příspěvek?

Kliknutím na hvězdičku ohodnotíte!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Zatím žádné hlasy! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Komentáře jsou zakázané