Press "Enter" to skip to content

Anacharsis ze Skythie (kolem r. 595)

Anacharsis pocházel ze Skythie, ale jeho matkou byla Řekyně. Když prý přišel poprvé do Athén, zastavil se v domě básníka a státníka Solóna a vyzval jednoho z jeho služebníků, aby vyřídil pánovi, že za ním přišel Anacharsis ze Skythie a rád by se stal jeho přítelem. Solón se ho však bez zájmu otázal, zda-li není lepší si dělat přátelé doma. Na to Anacharsis reagoval takto: „Nuže, ty jsi doma, dělej si tedy přátele!“ Jeho pohotovost učinila na Solóna takový dojem, že se oba brzo stali nejlepšími přáteli.

Svým svobodomyslným vyjadřováním dal podnět ke rčení „mluvit jako Skythové“. Doporučoval prostý život a proslul z části i tím, že se podivoval nad mnoha „běžnými“ řeckými zvyky. Vyslovil například podiv nad tím, že u Řeků závodí mezi sebou umělci, posuzují je však neumělci; nebo tomu, že Řekové na hostinách pijí zpočátku z malých pohárů, a pak, když už jsou plni, tak z velkých.

Zabýval se také zákony a věcmi válečnými. Říkal také, že je lepší mít jednoho přítele, který stojí za mnoho, než mnoho přátel, kteří nestojí za nic. Na otázku, co je u lidí dobré i zlé, odpověděl že jazyk. Přestože byl velice moudrý, mnoho Řeků se nemohlo smířit s jeho „cizáckým“ původem. Takovéto kritiky však uměl mistrně utnout. Například když ho jakýsi Attičan tupil za to, že je Skyt, řekl: „Budiž, mně je k hanbě má vlast, ty jsi však k hanbě své vlasti.“

Jak užitečný byl tento příspěvek?

Kliknutím na hvězdičku ohodnotíte!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Zatím žádné hlasy! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Komentáře jsou zakázané