Press "Enter" to skip to content

Podivné Antoniovo přátelství s Brutem

Je mylné se domnívat, že Marcus Antonius poté co Brutus zabil Caesara, choval k Brutovi nepřátelské postoje. Kupodivu po zabití Caesara byl Antonius mezi Ciceronem a Plancusem, kteří navrhovali pro spiklence amnestii. Dá se říci, že i dav a významní občané souhlasili se skutkem spiklenců a doprovázeli spiklence na forum.

Situace se však otočila během Caesarova pohřbu, kde Marcus Antonius přečetl Caesarovu závěť. Brutus se dopustil v této chvili druhé chyby. První chyba byla, že nenechal hned Antonia zabít a druhá chyba byla, že souhlasil s přečtením Caesarovy závěti. V závěti totiž Caesar daroval každému Římanu sedmdesát pět drachem a římskému lidu zahrady. Tato Caesarova velkorysost strhla dav k nenávisti vůči spiklencům a ti se raději stáhli do ústraní a odešli z Říma.

Tohoto zvratu Antonius využil s postavil se proti Brutovi. Brutus, který odešel do Řecka, dokázal postavit společně s Cassiem armádu, která mohla čelit Antoniovi. Situace se však pro Antonia také zkomplikovala, když se vrátil po Caesarově zabití mladý Octavianus. Nejenže musel vojensky čelit Brutovi a Cassiovi, ale také politicky Octavianovi.

Když se Antoniův syn střetl s Brutem, byl v bitvě poražen a Brutus měl možnost Gaia Antonia zabít. Brutus se však zachoval nadmíru čestně a nedovolil Gaia zabít. Tímto skutkem si Gaia naklonil a měli takřka přátelský vztah. 
Brutus byl ze všech spiklenců asi jediný, který zabil Caesara nikoli z touhy po moci, ale z touhy po svobodě. Byl jediny, který zabránil tomu, že nebyl Antonius zabit spolu s Caesarem, protože věřil, že si i Antonius nechá strhnout idealismem.

Je možné, že kdyby dav nevzplanul nenávisti proti spiklencům během Caesarova pohřbu, Antonius by se postavil společně s Brutem proti mladému Octavianovi, který by si jistě dělal nároky na vládu, již mu Caesar odkázal. Pro Antonia byl Octavianus konkurent a pro Bruta nepřítel svobody. Pak by byla otázka jak dlouho by trvalo přátelství mezi Brutem a Antoniem. Brutovo přátelství bylo jistě čestnější, protože věřil, že se Antonius nadchne pro svobodu a zachránil mu také život, když nesouhlasil s jeho odstraněním, což Antonius v opačném případě neudělal a když byl puzen davem, postavil se proti Brutovi.

Jak užitečný byl tento příspěvek?

Kliknutím na hvězdičku ohodnotíte!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Zatím žádné hlasy! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Komentáře jsou zakázané