Press "Enter" to skip to content

Bitva u Filipp mohla dopadnout jinak

Každému je asi známo, že v roce 42 př.n.l. došlo k bitvě u Filipp, kde se střetly armády Marka Antonia a Octaviana proti Cassiovi a Brutovi. V této poslední bitvě šlo o to, zda republika vydrží či padne. A jistě také víte, že Brutus společně s Cassiem padli. Málokdo však ví, že ačkoliv v této bitvě Brutus zpočátku vyhrával, osud již zřejmě nedovolil, aby republika trvala déle. Prohra republikánů totiž závisela na jedné banalitě.

V nepřehledně probíhající bitvě si Brutus myslel, že jeho spolubojovník Cassius vyhrává, ačkoli prohrával a potřeboval vojenskou pomoc. Cassius tísněn Octaviánovými vojsky znervózněl a začal si myslet, že Brutus je ve stejných potížích jako on sám. Přesto se ale rozhodl poslat posla, který měl zjistit, jak to s Brutem vypadá.

Když Brutovi vojáci viděli Cassiova posla, začali radostně volat, což na Cassia působilo tak, jako by byl jeho posel chycen Antoniovými vojáky. Cassius propadl beznaději a spáchal sebevraždu. Ztráta Cassiova vojska nakonec oslabila Bruta natolik, že nebyl schopen v další bitvě čelit vojenské přesile.

Jak užitečný byl tento příspěvek?

Kliknutím na hvězdičku ohodnotíte!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Zatím žádné hlasy! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Komentáře jsou zakázané